Vianočný darček pre všetkých cestujúcich SAD Žilina - Slovenská autobusová doprava Žilina

Aktuality

Vianočný darček pre všetkých cestujúcich SAD Žilina

21.12.2020 - Čadca, Martin, Žilina

Tohtoročné Vianoce budú v  SAD Žilina naozaj štedré. V spolupráci so Žilinským samosprávnym krajom púšťame na cesty od 23. decembra 30 nových autobusov Iveco Crossway. Okrem toho v rámci obnovy vozidlového parku sme v spolupráci s mestom Čadca spustili do prevádzky aj nový typ autobusu MHD Čadca. Novinkou sú USB porty vo všetkých vozidlách a automatická prevodovka v dvoch kusoch. 

30 nových autobusov prímestskej dopravy
Dňa 23. decembra 2020 bude na cesty v Žilinskom kraji postupne vypravených 30 nových autobusov typu Iveco Crossway, ktoré nahradia posledné staršie modely KAROSA C954, ktoré ešte jazdili na linkách prímestskej dopravy. Touto obmenou sa dosiahne aj zníženie produkcie emisií z výfukových vplyvov, vzhľadom na nízku produkciu emisií moderných motorov Euro 6. Ide o najmodernejšie autobusy vybavené klimatizáciou s vykurovaním a najnovšie aj USB portami, ktoré sa nachádzajú v priestore vyhradenom pre kočiare oproti zadným dverám. Ľudia si budú môcť  nabiť svoje telefónne a iné elektronické zariadenia počas cestovania. Samozrejmou výbavou v našich autobusoch je aj Wi-Fi pripojenie a LCD monitory. Po zaradení týchto autobusov do prevádzky budeme mať už 242 vozidiel s Wi-fi pripojením, z toho  155 aj  s LCD monitormi. 

Okrem toho, že všetky autobusy disponujú najmodernejším vybavením, dva z nich sú ešte inak výnimočné - automatickou prevodovkou. Tieto autobusy budú nasadené na linky, kde je najväčšia obsaditeľnosť. 

Z 30-tich novonasadených autobusov je polovica nízkopodlažných, čím sa počet bezbariérových autobusov vo vozidlom parku prímestskej dopravy zvyšuje na 30. Vodiči určite  ocenia nový typ sedadla, ktoré má lepšiu aerodynamiku a poskytuje väčšie pohodlie pri šoférovaní.   

Nová posila v MHD Čadca

Deň pred Štedrým dňom bude aj v Čadci výnimočný. Mestom  začne premávať nový autobus typu Iveco Crossway, ktorý nahrádza posledný starý typ autobusu KAROSA B952, ktorý je už technicky, ale aj morálne zastaralý. V súčasnosti flotilu MHD Čadca tvorí 6 autobusov. Nový autobus bude cestujúcim zabezpečovať vyšší komfort prepravy, nielen modernou klimatizáciou, vykurovaním, ale  tiež aj USB portami, ktoré sa nachádzajú v priestore oproti zadným dverám v autobuse. 

Klimatizácia je v novom autobuse prepojená s riadiacim panelom, ktorý zabezpečuje, že po nastavení teploty si autobus sám zapína a vypína nezávisle kúrenie a ovláda tepelný komfort, čo v minulosti zabezpečoval vodič. Z bezpečnostného hľadiska autobus poskytuje vyššiu bezpečnosť, či už svojou konštrukciou oproti starším typom alebo cúvacími senzormi a ďalšími bezpečnostnými systémami. Okrem ekologických a bezpečnostných opatrení, je nový autobus vybavený taktiež Wi-fi routrom a LCD monitorom.

Výnimočnosť nového autobusu spočíva hlavne v technickej výbave, kde chceme poukázať najmä na:
-    širokouhlé informačné obrazovky, ktoré poskytujú dopravné informácie o najbližších zastávkach, čase dojazdu a informujú cestujúcich o novinkách;
-    bezplatné Wi-fi pripojenie, ktoré poskytuje 4G pripojenie pre cestujúcich;
-    najmodernejší motor EURO 6, vďaka ktorému sa znižujú emisie v meste a chránia tak životné prostredie; 
-    informačný systém, ktorý slúži na označenie smeru jazdy autobusu - na prednej,  bočnej a zadnej strane z vonkajšej strany vozidla;
-    USB porty, ktoré slúžia pre cestujúcich na nabíjanie mobilného alebo iného elektronického zariadenia;
-    nový typ sedadla pre vodiča – vodiči budú môcť oceniť nový typ sedadla, ktoré má lepšiu aerodynamiku a poskytuje vodičom väčšie pohodlie pri šoférovaní.   

,,Tešíme sa, že aj napriek nepriaznivej situácii s COVID-19 sa nám podarilo zakúpiť do  vozidlového parku ďalšie nové autobusy. Uvedomujeme si, že ide o investíciu, ktorá  z dlhodobého hľadiska posilní  cestovanie verejnou dopravou. Dlhoročná spolupráca s výrobcom autobusov Iveco zabezpečuje cestujúcim nielen vysoký štandard poskytovaných služieb na svetovej úrovni, ale aj najvyššiu možnú mieru bezpečnosti a spoľahlivosti. Veríme, že cestujúcim sa bude v nových autobusoch páčiť a že sa v nich budú cítiť maximálne komfortne a bezpečne.“ uviedol Ing. Peter Pobeha, generálny riaditeľ spoločnosti SAD Žilina